Závady Renault Mégane
Renault Mégane je velmi oblíbený osobní automobil, který svou velikostí a parametry spadá do nižší střední třídy. Na evropských trzích se s tímto modelem setkáváme už od roku 1995, kdy Mégane nahradil svého předchůdce, kterým nebyl nikdo jiný než Renault 19. Mégane se prodává jako třídvéřový i pětidvéřový hatchback a také jako kombík (Grandtour). V první generaci se prodával i čtyřdvéřový sedan s označením Classic, ve druhé generaci se potom ozačoval jako Mégane Sedan. Ve třetí generaci se sedan z modelové řady oddělil, a automobilka jej prodávala jako Renault Fluence.
Nejčastější závady Renault Mégane 1. generace
První generace tohoto populárního automobilu se na evropských trzích prodávala v letech 1995 – 2004. Nejprve přišel na trh pětidvéřový hatchback, a s ním i třídvéřové kupé, které automobilka označovala jako Coach. O rok později světlo světa spatřil Mégane Scénic, který byl v první generaci ještě součástí řady Mégane. Nakonec přišel čtyřdvéřový sedan s označením Classic, který navázal na oblíbený R19 Chamade. Na některých trzích byl v prodeji jaké kabriolet. Facelift tento vůz dostal v roce 1999. U nás stejně jako jinde v Evropě se Mégane prodával velice dobře a i proto je bohatý výběr i v autobazarech.
Mínusy vozu a časté závady
- koroze vozu v některých „kritických“ místech
- koroze a praskání výfukového potrubí
- potíže s imobilizérem
- poruchy turba u turbodieselu
Plusy
- nízká cena a velký výběr ojetin
- dobré ceny náhradních dílů
- ve své třídě vynikající vnitřní prostor
Nejčastější závady Renault Mégane 2. generace
Druhá generace vozu Mégane se začla na trzích objevovat na konci roku 2001 a nakonec vydržela až do roku 2012. Přinesla několik zásadních novinek a technických vymožeností. Ne všechny se setkaly s pochopením a i jejich funkčnost nebyla dokonalá. Asi nejdiskutovanějšími je bezklíčové startování tlačítkem za pomoci často zlobící karty. Nebo třeba „letecká“ ruční brzda u některých verzí. Stejně jako předchozí generace nabízela řada třídvéřový a pětidvéřový hatchback (s kontroverzním zkosením zádě), a také čtyřdvéřový sedan a kombík /Grantour/.
Mínusy vozu a časté závady
- problémy se startovací kartou (i když méně časté než u Laguny II)
- selhávání variátoru u zážehového motoru 1.6 (K4M)
- selhávajíci zapalovací cívky a tím pádem provoz na 3 válce (cena jedné cca. 1300 Kč)
- problémové naftové motory (hlavně 1.5 dCi)
- netěsnost předních světlometů, hlavně v prvních ročnících
Plusy
- i po letech zajímavý design
- prostorný kombík za dobrou cenu
- nadprůměrný prostor na zadních sedadlech kombi a sedanu (v rámci třídy)
- výborná antikorozní ochrana
- poměrně levné a dostupné náhradní díly
Nejčastější závady Renault Mégane 3. generace
V pořadí již třetí generace oblíbeného francouzského vozu nižší střední třídy se na evropských trzích objevila v roce 2008. Oproti svým předchůdcům nenabídla tato řada karosářskou variantu sedan, kterou Renault vyčlenil do samostatného vozu s označením Fluence. I když ojetiny třetí generace nejsou ještě tak staré, už teď se ukazuje že kvalita šla u tohoto modelu zase o něco nahoru. Prakticky ve všech směrech je lepší než výše uvedení předchůdci.
Mínusy vozu a časté závady
- stále poruchové turbodiesely 1.5 dCi (i když méně než u předchozí generace)
- často jen chudá výbava
Plusy
- příznivé ceny ojetin
- antikorozní ochrana
- provozní náklady